• „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 GRUDNIA 1981 - PAMIĘTAMY!”

Dnia 25 października 2021 r. w ramach projektu „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie- 13 grudnia 1981- Pamiętamy! odbyła się w klasie 7 i 8 projekcja filmu „Nie zabierajcie Mamy”. Uczniowie mogli poznać historię działaczek „Solidarności”, kobiet aresztowanych i internowanych w trakcie trwania stanu wojennego w Polsce.

Kącik historyczno-patriotyczny

W ramach udziału w projekcie „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 grudnia 1981 – pamiętamy!” zorganizowano w szkole kącik historyczny „40 lat po stanie wojennym”. Uczniowie mogą zapoznać się z najważniejszymi informacjami z tamtego okresu, poznać życie Polaków w tym trudnym czasie. Zachęcamy uczniów do pogłębiania swojej wiedzy oraz rozmowy z bliskimi, którzy mogli być świadkami wydarzeń historii

W ramach projektu „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 GRUDNIA 1981 - PAMIĘTAMY!”  2 nauczycieli  naszej szkoły wzięło udział  w wykładach zorganizowanych w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Katowicach.Wykład  – „Drogowskazy pozostawione przez kard. Stefana Wyszyńskiego na czas kryzysu”

Wykład dla nauczycieli z Regionu Śląsko – Dąbrowskiego:  Pamięć o tych, którzy współtworzyli związek „Solidarność”.

WYSTAWA IPN

18 listopada uczniowie klasy 7 i 8 obejrzeli wystawę przygotowaną przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej w Katowicach we współpracy ze Śląskim Centrum Wolności i Solidarności.  Prezentowała ona podstawowe informacje dotyczące okresu stanu wojennego w PRL.

PRACA Z TEKSTEM ŹRÓDŁOWYM

Uczniowie klas starszych, na zajęciach z historii, mieli możliwość pracować z tekstem źródłowym przygotowanym przez IPN. Praca odbywała się w grupach. Po przeczytaniu tekstu młodzież odpowiadała na pytania z kart pracy. Zadanie to wymagało od uczniów umiejętności czytania ze zrozumieniem.